Długołęka żyje „lekką”

Od września w gminie Długołęka ruszyła trzecia grupa treningowa w ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego”. – Staramy się dbać o sprawność dzieciaków, ale także budować modę na lekkoatletykę na naszym terenie – przyznaje Henryk Benkowski – prezes GKS Start Długołęka.

Trzeba przyznać, że władze Długołęki często i z wielką przyjemnością angażują się w programy, których głównym celem jest sportowy rozwój dzieci i młodzieży. Długołęka jako pierwsza gmina powiatu wrocławskiego mogła pochwalić się nowoczesnym kompleksem lekkoatletycznym. – Na jego realizację otrzymaliśmy z urzędu marszałkowskiego 310 tys. zł – mówi Anna Chomicka z urzędu gminy. – Inwestycje w sport to tak naprawdę inwestowanie w ludzi. Aktywizujemy mieszkańców i stwarzamy im szanse rozwijania swoich umiejętności. Efekty tych działań widoczne są w postaci sukcesów młodych sportowców, z których jesteśmy bardzo dumni. Liczymy na to, że młodzież z naszej gminy znajdzie się w zaszczytnym gronie przyszłych olimpijczyków – tłumaczy.
Wielofunkcyjny stadion lekkoatletyczny usytuowany w Długołęce, który powstał w ramach projektu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” składa się z czterotorowej bieżni o długości 200 m, sześciotorowej bieżni do sprintu, skoczni w dal, rzutni do pchnięcia kulą oraz boiska piłkarskiego o nawierzchni trawiastej. Już podczas oficjalnego otwarcia obiektu rozegrano pierwsze zawody. – Zaprosiliśmy na tę uroczystość wielokrotnych mistrzów Europy i świata w biegu na 400 metrów, którzy przetestowali nową bieżnię w sztafecie pokazowej z udziałem szkolnej młodzieży – opowiada Chomicka. Jak dodaje, sport trzeba zaszczepiać w dzieciach już od najmłodszych lat i stąd pomysł wzięcia udziały w programie „Lekkoatletyka dla każdego!” – Chcemy by nasze gminne dzieci były zdrowe, sprawne i odnosiły sukcesy. Program LDK dla wielu z nich to pierwsza przygoda ze sportem, z wyjazdami na zawody – przyznaje Chomicka. Obecnie na terenie Długołęki działają trzy grupy LDK w Kiełczowie, Długołęce i Siedlcu/Łozinie, a w każda liczy ok. 20-30 osób. – Aby zachęcić młodzież i dzieci do uprawiania lekkiej atletyki, czy w ogóle do aktywności należy podejść do tego z pomysłem i systemowo. Gmina Długołęka jest tego przykładem, gdzie poza inwestycjami w infrastrukturę podejmowane są realne działania, które już przynoszą efekty. My po prostu postawiliśmy na lekkoatletykę – opowiada Henryk Benkowski. Jak mówi w gminie „królowa sportu” nie ma zbyt wielkiej konkurencji, jak np. w pobliskim Wrocławiu. Z drugiej strony dawni mieszkańcy Wrocławia często osiedlają się właśnie w Długołęce i zarówno dzieci, jak i dorośli oczekują jakiś zajęć pozalekcyjnych i w tym momencie pojawia się właśnie LDK. – Zajęcia, które organizowane są trzy raz w tygodniu przez profesjonalnych trenerów. Do tego jest też świetny kolorowy sprzęt, uczestnicy treningów otrzymują koszulki, mają możliwość rywalizować podczas zawodów, a to wszystko jest bezpłatne – mówi Benkowski. – W każdej z grup mamy ok. 30 osób, a chętnych jest jeszcze więcej. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że przy większej liczbie uczestników zajęć trener nie będzie w stanie zająć się wszystkimi jak należy. Do tego jeszcze dochodzi kwestia pojemności sali. Od października dzieci z klas 4-6 muszę już raczej trenować na hali, a wiadomo, że tam miejsce jest ograniczone – przyznaje Benkowski. Wychowankowie LDK z mają za sobą już pierwsze starty i sukcesy. Drużynowo podczas zawodów w Twardogórze wyprzedzili ich tylko gospodarze oraz ekipa z Wrocławia. – Nasi młodzicy, którzy startowali w Mistrzostwach Dolnego Śląska i z tych zawodów przywozili medale w każdym kolorze. To już są wyniki programu. Mamy świadomość, że im więcej dzieciaków uda nam się przekonać do trenowania lekkiej atletyki, tym więcej zostanie w klubie, tym lepsze mogą być wyniki. Mamy po
swojej stronie Panią Agnieszkę Łebek – wójt naszej gminy. Wiemy, że sportowy rozwój dzieci i sama lekka atletyka jest dla niej ważna. Jeśli do tego dodamy aktywny klub lekkoatletyczny, wsparcie programów typu LDK, potencjał naszej gminy (ponad 20 tys. mieszkańców) to sukces jest gwarantowany – tłumaczy Benkowski. – Dla naszego klubu i działań związanych z lekka atletyką na terenie gminy nie są ważne wyniki sportowe. Jesteśmy na początku długiej drogi tworzenia silnych podstaw nie tylko dla klubu ale i budowania mody na lekką atletykę w szkołach. Chcemy by była atrakcyjna dla młodych ludzi, żeby chcieli spróbować swoich sił w sporcie bez względu na talent. Sport to kuźnia charakterów, a lekka atletyka z taką ilością konkurencji wchodzących w jej skład daje praktycznie każdemu dziecku szansę na trenowanie. I dlatego jest Królową Sportu – kończy.